Tęsknota za domem, jak sobie z nią poradzić?
Wyjazd do pracy za granicę często powoduje nieuchronną rozłąkę z bliskimi. Jednym z największych problemów, natury emocjonalnej, z jakimi borykają się osoby wyjeżdżające za granicę, jest trudna do zniesienia tęsknota za domem. Jak można udźwignąć ten ciężar emocjonalny w taki sposób, żeby możliwe było normalne funkcjonowanie?
Czym jest tęsknota i do czego się przydaje
Tęsknota jest znana wszystkim ludziom. Oddalenie od domu, zerwana więź albo brak możliwości realizowania oczekiwanych planów powoduje zaburzenie homeostazy. Tęsknota to naturalny stan, który do pewnego momentu nie powinien budzić niepokoju. Jest sygnałem pochodzącym z naszego wnętrza, informującym o zablokowanych potrzebach. Pokazuje, jak wielką wagę przywiązuję się do pewnych rzeczy i wartości, wywołujących tęsknotę. Tęsknota pozwala docenić rzeczy ważne, których wcześniej nie doceniało się, bo nie była analizowana ich wartość. A zatem rozłąka pozwala uświadomić sobie, jak ogromne znaczenie ma dom i bliskie osoby. Naturalna, wrodzona potrzeba akceptacji a także przynależności jest nierozerwalnie związana z tęsknotą. Tęsknota, choć odczuwana negatywnie, jest naturalnym ludzkim doświadczeniem, występującym we wszystkich rasach i klasach społecznych
Aby jednak móc satysfakcjonująca działać w nowej pracy za granicą, dobrze jest najpierw odróżnić, czy to, co czujemy faktycznie jest tęsknotą, czy też może lękiem przed nieznanym oraz trudnościami w odnalezieniu się w nowej sytuacji w której się znaleźliśmy. Tęsknocie często towarzyszy obniżone poczucie własnej wartości i zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Wtedy właśnie zaczyna się przekroczenie progu, który może powodować problemy i zaburzać funkcjonowanie.
Kiedy tęskni się za mocno...
Każdy człowiek inaczej odbiera otaczającą go rzeczywistość i adaptuje się do otoczenia w stopniu i czasie odmiennym od pozostałych osób. Jednak pewne skutki tęsknoty są obiektywne i mierzalne. Po czym poznać, że tęsknota zaczęła być niepokojąca i wymaga interwencji? Jednym z takich sygnałów jest zbyt duże uczucie zazdrości, w stosunku do partnera znajdującego się na na ojczyźnie. Czynienie partnerowi wyrzutów i nadkontrola jego osoby osłabia relację, zamiast ją wzmacniać, co dodatkowo zwiększa niepokój tęskniącej osoby. Może się także okazać, że tęsknota przerodziła się w żałobę, czyli poczucie głębokiego żalu po stracie, z którym jest sobie tak trudno poradzić, iż ma się poczucie, że nic nie da się z tym zrobić. Sygnałem świadczącym o przekroczeniu pewnego poziomu jest zawsze zbyt duża intensywność i skutki tęsknoty wkraczające w sferę fizjologiczną. Bezsenność i bóle głowy mogą oznaczać że tęsknota zaczęła przytłaczać. Tęsknota może występować w parze z rozdrażnieniem i smutkiem. Dotkliwy brak kontaktu z drugą osobą wywołuje smutek i osłabia koncentrację. Często wywołuje stany depresyjne i niechęć do pełnienia swoich, nawet lubianych wcześniej obowiązków zawodowych. Jest to spowodowane dezorganizacją psychiczną. Tęsknota i związany z nią niepokój trwający długotrwale, może przerodzić się w epizod depresyjny. Jeżeli negatywne emocje i czarne myśli towarzyszące tęsknocie, oraz destrukcyjne zachowania będące ich konsekwencją, zaczynają całkowicie zaburzać funkcjonowanie, niezbędne może okazać się skorzystanie z fachowej pomocy. Z tęsknotą można sobie jednak poradzić również samodzielnie, a przynajmniej zmniejszyć jej intensywność.
Kilka kroków do zmniejszenia tęsknoty
Jak sprawić żeby tęsknota nie dobijała i żeby dało się z nią żyć? Co najważniejsze, tęsknoty pod żadnym pozorem nie można wypierać. Odwracanie uwagi od problemu i wypełnianie całego swojego czasu różnymi zajęciami, jest działaniem wbrew samemu sobie, które, pomimo pewnego stopnia skuteczności, nie przyczynia się do rozwoju. Zagłuszanie jej, braniem na siebie dodatkowych zajęć, spowoduje nawarstwienie i boleśnie odczuwane ponowne uderzenie tęsknoty, na dodatek w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas poradzenie sobie z nią może być jeszcze trudniejsze, ponieważ nie będzie się wtedy w kontakcie ze swoimi uczuciami
Odnalezienie hobby, zajęcia w które będzie się zaangażowanym i które będzie się wykonywało z radością, może się okazać zbawienne. Nie powinno ono jednak zajmować miejsca nieprzepracowanej tęsknoty. Aby pustoszące organizm skutki tęsknoty zostały skutecznie wytłumione, ale nie wyparte, potrzeba równowagi i umiejętnego balansowania, między zrozumieniem samego siebie, a działaniem przynoszącym satysfakcję.
Skutki tęsknoty może wyraźnie zmniejszyć korzystanie z komunikatorów, pozwalających na utrzymywanie ciągłego kontaktu z z bliskimi. Za pomocą internetu, można błyskawicznie skontaktować się z najbliższymi, zobaczyć ich i niejako uściskać emocjonalnie. Oczywiście nie da się ich fizycznie przytulić, i brak takiej interakcji nadal może pozostawiać pewną pustkę, ale nieprzyjemne napięcie wywołane przez tęsknotę, zostanie w wyniku rozmowy z partnerem czy partnerką, zadowalająco obniżone.
Kolejnym sposobem na zmniejszenie tęsknoty jest szukanie wzmocnień. Co to oznacza? Zmiany, nawet nagłe i trudne emocjonalnie, dają też nowe możliwości. Warto przeanalizować, czy czasowa rozłąka, oprócz negatywnych stron, nie ma również jakichś korzyści. Może właśnie teraz możliwe jest realizowanie swoich zainteresowań, na które wcześniej nie było czasu i przestrzeni?
Zarówno w przypadku tęsknoty, jak i innych problemów natury emocjonalnej znalezienie sensu pozwala zmniejszyć natężenie negatywnych uczuć.
Tęsknotę, towarzyszącą osobom przebywającym za granicę, można pokonać, choć nie jest to łatwe. Czasami warto skonsultować się z psychologiem lub skorzystać z krótkoterminowej psychoterapii, która pozwoli uwolnić energię do dalszej pracy za granicą i do budowania wspaniałych relacji po powrocie do domu.