Przy jakim ciśnieniu należy wezwać pogotowie?

Kontrola własnego zdrowia jest najważniejsza. Dotyczy to nie tylko młodych osób, ale również starszych czy też opiekunów, którzy zajmują się chorymi osobami. W przypadku seniorów to właśnie na nich spoczywa ciężar opieki i tak naprawdę to od nich zależy to, jakie będzie samopoczucie osób starszych. Ciśnienie jest aspektem bardzo ważnym, a często go nie kontrolujemy i nie mamy świadomości tego, że nawet drobna chwila może uratować życie. Podstawą jest regularnie mierzenie, by mieć większą kontrolę, a szczególnie ma to spore znaczenie wśród osób mających problemy z nadciśnieniem czy sercem. Warto też wiedzieć, kiedy należy wezwać pogotowie, gdy pojawią się kłopoty z ciśnieniem i o tym powiemy sobie trochę więcej w naszym tekście.

Czym grozi wysokie ciśnienie?

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, warto wiedzieć o tym, co może być konsekwencją wysokiego ciśnienia. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których osoby chore deprecjonują swój gorszy stan zdrowia, uważając, że za chwilę wszelkie kłopoty miną. Nie można szczególnie w przypadku osób starszych bagatelizować tych kłopotów, bo może się to skończyć przede wszystkim wizytą w szpitalu. Niektóre zaniechania mogą doprowadzić do zgonu, czego z pewnością nikt by nie chciał.

Bardzo ważne zatem jest to, aby mierzyć swoje ciśnienie regularnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą regularne wizyty u lekarza, który będzie sprawdzać stan zdrowia pacjenta i będzie wydawać recepty. Dla osób, które uważają, że można wytrzymać bez lekarstw regulujących ciśnienie, mamy złą informację - to nie przejdzie. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nadciśnienie to choroba, na którą cierpi co trzeci Polak. Jest to więc rzecz często spotykana w naszym społeczeństwie i o ile rzeczywiście są przypadki nagłych zawałów, to jednak bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ niektórych przykrych sytuacji można uniknąć.

Dobrym posunięciem będzie dbanie o swoje ciało, aby do takiej sytuacji nie doszło, a przynajmniej odsunąć zagrożenie. Istotne jest to, aby uprawiać sport, być w ruchu, dobrze się odżywiać. Najgorsze co można zrobić, to prowadzić zbyt stateczny styl życia. Jeżeli chodzi o seniorów, to na pewno można zadbać o regularne spacery, jazdę na rowerze czy też nordic walking. Tak więc nasz styl życia ma wiele wspólnego z nadciśnieniem.

Powikłania nieleczonego nadciśnienia mogą być poważne, ponieważ może być to: niewydolność organów wewnętrznych, zmiana neurodegeneracyjna układu nerwowego mogąca prowadzić do otępienia, a ponadto bezsenność. Wspomnieliśmy o regularnym mierzeniu ciśnienia, natomiast należy robić to poprawnie. Niedokładny pomiar może sprawić, że wyniki wyjdą nam fałszywe i czasem możemy się sugerować błędnym pomiarem, który naszym zdaniem nie będzie oznaczać zbyt wysokiego ciśnienia.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie?

Jest to bardzo dobre pytanie. Przez lata uważało się, że prawidłowe ciśnienie to 140/90 mm Hg. Okazało się jednak, że medycyna nieustannie się rozwija i tym samym dowiadujemy się więcej o naszych ciałach i chorobach. Tak więc nowe wytyczne mówią o tym, że prawidłowe ciśnienie to:

  1. 120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia
  2. 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia
  3. 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia

Trzeba zaznaczyć, że w każdym domu, niezależnie od wieku, powinien być dostępny ciśnieniomierz. Nie ma większego sensu za każdym razem udawać się do lekarza tylko po to, by sprawdzone zostało ciśnienie. Nie można też zapomnieć o nowoczesnych aplikacjach na telefon. Tutaj należy jednak pamiętać, że nie każdy senior potrafi obsługiwać smartfona, natomiast jeżeli tak jest, to na pewno warto dać szansę takim aplikacjom jak Helfio, działająca niczym nasz komputer dbający o serce.

Kiedy udać się do szpitala z wysokim ciśnieniem?

Na pewno nikt nie chce udać się do szpitala, a szczególnie wtedy, kiedy występuje ostry zawał. Nagły wzrost ciśnienia może być przyczyną choroby, która nawet mogła zostać niewykryta. Nie czekajmy z konsultacją medyczną i nie przekładajmy wizyt w nieskończoność, bo może się to skończyć źle. Gdy widzimy, że osoba cierpi, nie powinno się długo czekać i od razu zadzwonić po pogotowie. Szybka reakcja zwiększa szanse na przeżycie, a szczególnie dotyczy to starszych osób, chociaż nie brakuje teraz coraz młodszych, którzy cierpią na problemy kardiologiczne.

Obecnie w naszym życiu jest coraz więcej stresów, więc jeżeli zobaczymy, że osoba cierpi na zbyt wysoki stres, to nie należy jej na to narażać, bo może przełożyć się to na problemy z sercem. Nawet najdrobniejsze objawy zawału czy udaru mózgu powinny być zgłaszane niezwłocznie! Nie ma tutaj czasu na czekanie i nie można też sugerować się opinią, że "wszystko jest w porządku". To też spore wyzwanie dla osób zajmujących się opieką osób starszych, by natychmiastowo reagowały w takiej sytuacji i zarazem mieli świadomość co należy uczynić, aby zwiększyć szansę na przeżycie drugiej osoby i nie narazić się przy tym samemu na spory stres.

Gdy sytuacja ze zbyt wysokim ciśnieniem, które nie odstaje jakoś zbytnio od normy, ale jednak pojawia się po raz pierwszy, to należy kolejnego dnia zgłosić się do lekarza. Wypisze on receptę na lekarstwa, które koniecznie będzie trzeba zażywać. Czasem wiąże się to ze zmianą pewnych nawyków, jednak chcąc chronić swoje życie, należy się posłuchać specjalisty.