Przepisy kuchni niemieckiej
W Polsce istnieje powszechna opinia, że kuchnia niemiecka jest ciężka i tłusta. Wcale tak nie jest, tradycyjne niemieckie potrawy nie muszą ociekać tłuszczem, a kuchnia posiada pewne cechy kuchni holenderskiej, austriackiej a nawet francuskiej i tureckiej. Wszystko zależy od landu, blisko granicy francuskiej kuchnia jest zdecydowanie bardziej warzywna, a północne regiony kraju częściej tworzą dania oparte o ryby i owoce morza. Zobacz, jak wygląda tradycyjna kuchnia niemiecka.
Podstawa kuchni niemieckiej
Podstawą kuchni niemieckiej są mięsa, a dokładniej kiełbasy. Kiełbasa jest sprzedawana w Niemczech nawet na ulicznych straganach w formie fast-food'u. W ten sposób najczęściej zjeść można Currywurst czyli smażoną kiełbasę z dodatkiem sosu curry, która króluje w berlińskich barach, najczęściej podawana jest z frytkami lub bułką. Ciężko stwierdzić kto po raz pierwszy wpadł na pomysł podania kiełbasy z sosem curry, lecz patent należy do Herty Heuwer, która podobno zaserwowała to danie po raz pierwszy w 1949 roku w Berlinie. Od tego czasu Currywurst znany jest na całym świecie i należy do jednych z najpopularniejszych dań kuchni niemieckiej.
Popularnym rodzajem mięsa w Niemczech jest kiełbasa biała, która nawet osobom nie mającym pojęcia o kuchni niemieckiej jednoznacznie się z nią kojarzy. Potrawy z białej kiełbasy spotykane są najczęściej w Bawarii, bo to stolica turystyki, a także festiwalu Octoberfest, toteż można zjeść ją w towarzystwie piwa, precli a także musztardy. Podobno najlepszy przepis na białą kiełbasę powstał w Monachium w połowie XIX w. całkowicie przypadkiem, gdy zamieniono jelito owcze na znacznie delikatniejsze jelito wieprzowe. Dzięki temu w Monachium co roku odbywa się konkurs na najlepszą białą kiełbasę.
Oprócz kiełbasy, na niemieckich stołach królują ziemniaki. Oczywiście, najpopularniejszym daniem jest sałatka ziemniaczana - Kartoffelsalat, która bardzo często towarzyszy smażonej kiełbasie lub sznyclowi. Ponadto Niemcy rozkoszują się w warzywach, szczególnie kiszonych, a w sezonie jesiennym dodają do dań grzyby leśne i dynię. Trzeba przyznać, że ich kuchnia zmienia się wraz z porami roku, a więc dostępnością produktów sezonowych.
Dania jednogarnkowe - królowie Niemieckich stołów
Niemcy uwielbiają dania jednogarnkowe, toteż można je spotkać najczęściej w tradycyjnych niemieckich domach. Prawdopodobnie wynika to z braku czasu na przygotowywanie wielu dań, a ten sposób pozwala na ograniczenie czasu spędzonego w kuchni do minimum, ponieważ jedzenie przygotowuje się praktycznie samo. Najpopularniejszym daniem jednogarnkowym (Eintopf) jest coś z pogranicza gęstej zupy a gulaszu. Często w ten sposób przygotowywane są zarówno mięsa jak i ryby wymieszane z różnymi warzywami a nawet owocami. Niemcy z przyjemnością sięgają po treściwe zupy traktując je jako cały posiłek obiadowy.
Jak Niemcy przyprawiają potrawy?
Przyprawy są najważniejsze, dzięki nim można całkowicie zmienić smak serwowanego dania, toteż warto wiedzieć jak stworzyć potrawę, która przypadnie do gustu niemieckim podopiecznym.
W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że dania kuchni niemieckiej nie za często są ostre. Niemcy preferują smaki wyraziste, ich ulubionymi ziołami jest kminek i majeranek. Ponadto często w potrawach wyczuć można tymianek, liście laurowe czy szczypiorek. W zachodniej części Niemiec od kilkudziesięciu lat ceniony jest czosnek i chrzan, które to zyskały popularność ze względu na naleciałości kuchni francuskiej i włoskiej. Pikanterii niemieckim daniom nadaje jałowiec i biały pieprz. Do tego gotując dla niemieckich podopiecznych można sięgnąć również po bazylie, oregano czy rozmaryn, które również zyskują uznanie wśród Niemców.
Niemieckie Desery
Szczerze mówiąc Niemcy nie przykładają specjalnej wagi do deserów, najczęściej sięgają po owoce, lody czy serki owocowe, niewiele z nich można uznać za rdzenne i tradycyjne dania kuchni niemieckiej. Najbardziej popularnym i tradycyjnym deserem w Niemczech jest Szwarzwalder Krischtorte, czyli ciasto w Polsce znane pod nazwą "czarny las". To ciemne ciasto biszkoptowe z kremem śmietanowym i wiśniami. Oczywiście, jest to ciasto przewidziane na większe okazje. Na co dzień pożądanymi deserami mogą być Apfelkuche, czyli jabłecznik z ciasta piwnego, a także Rote Grütze, czyli kisiel z czerwonych owoców takich jak porzeczki, maliny czy truskawki. Ponadto godnym uwagi jest również Dampfnudel pochodzący z Bawarii, czyli knedle z ciasta drożdżowego gotowane na parze z różnorodnym nadzieniem.
Niewątpliwie ciężko uznać, kuchnię niemiecką za monotonną. W zależności od tego, w której części Niemiec się przebywa, kuchnia regionalna posiada naleciałości z sąsiadujących krajów i znacznie różni się od siebie. Warto przykładać wagę do żywienia podopiecznych zgodnie z ich upodobaniami i wspomnieniami z lat młodości, jednak należy pamiętać, że praca jako opiekun to również odpowiedzialność za zdrowie podopiecznego, dlatego układając jadłospis należy brać pod uwagę jego zalecenia dietetyczne, przebyte lub obecne choroby. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie potraktowanie tradycyjnych niemieckich potraw jako inspirację dla diety odpowiedniej dla podopiecznego.