Niewydolność nerek u starszych osób
Sprawowanie opieki nad seniorem jest trudnym zajęciem, aczkolwiek dającym dużo satysfakcji i radości. Aby osoba starsza jak najdłużej cieszyła się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz samopoczuciem, niezwykle ważny jest styl życia prowadzony przez seniora oraz stosowana przez niego dieta. To dwa najważniejsze czynniki, które bez wątpienia decydują o funkcjonowaniu całego organizmu, a dodatkowo przyczyniają się do ograniczania rozwoju i pogłębiania się posiadanych przez podopiecznego chorób przewlekłych. Wraz z wiekiem wewnątrz ustroju każdego człowieka dochodzi do osłabienia funkcjonowania narządów wewnętrznych, a jedną z dolegliwości bardzo często diagnozowanych u osób starczych jest niewydolność nerek. Z tą niebezpieczną dla zdrowia, a także życia chorobą zmaga się coraz większa grupa osób w starszym wieku, a coraz więcej specjalistów nazywa ją schorzeniem cywilizacyjnym. Aby poprawić jakość życia podopiecznych zmagających się z tą dolegliwością warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą, która cierpi na to schorzenie.
Niewydolność nerek u osób starszych - najważniejsze informacje
Układ moczowy jest niezwykle ważnym elementem organizmu ludzkiego. Jego najważniejszą składową są nerki, czyli parzysty narząd, który ze względu na pełnione funkcje oraz delikatną budowę często narażony jest na uszkodzenie czy rozwijanie się chorób. Główną misją nerek jest filtrowanie krwi człowieka i redukowanie obecnych w niej toksyn, produktów przemian metabolicznych czy też nadmiaru wody. Wraz z wiekiem i pojawiającymi się chorobami współistniejącymi, do których należy cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca bardzo często dochodzi do zaburzeń w pracy nerek, co nazywane jest niewydolnością ich pracy u osób starszych.
Przewlekła niewydolność nerek, trwająca dłużej niż trzy miesiące może skutkować licznymi konsekwencjami dla seniora. Najważniejsza z nich jest pojawienie się anemii, ze względu na niezdolność nerek do produkcji białka niezbędnego do zaopatrywani każdej komórki ciała w tlen. Nieleczona niewydolność nerek i bagatelizowanie symptomów rozwoju choroby może doprowadzić do ich skrajnej niewydolności, w której pacjent będzie zmuszony do podjęcia terapii nerkozastępczej, czyli dializy lub przeszczepu.
Przyczyny i objawy niewydolności nerek u osób starszych - na co zwracać uwagę?
Opieka nad osobą starszą jest zajęciem, które wymaga posiadania podstawowej wiedzy medycznej. Dodatkowo, niezwykle ważna jest uważność opiekuna, która pomaga wykrywać wszelkie niepokojące zmiany w organizmie podopiecznego, dzięki czemu możliwa jest natychmiastowa konsultacja lekarska i wprowadzenie zmian w stylu życia lub leczenia.
Główną przyczyną niewydolności nerek u seniorów jest fizjologiczne starzenie się organizmu Niemniej jednak choroba bardzo często rozwija się na skutek pojawienia się innych zaburzeń, do których należy miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i ogólnoustrojowa, zmniejszona odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Dodatkowo, seniorzy bardzo często borykają się z odwodnieniem, którego konsekwencją również może być zaburzenie funkcjonowania tego narządu.
Każdy opiekun powinien bacznie obserwować podopiecznego, a specyficznymi dla schorzenia objawiamy, które stanowią sygnał alarmowy są:
- nagła utrata masy ciała,
- niedokrwistość,
- niewytłumaczalna ospałość, apatia i zmęczenie,
- kłopoty ze snem, przesypianiem nocy,
- nudności oraz wymioty,
- bóle aparatu kostnego i stawowego.
Rozpoznanie objawów lub ich kolaboracji przez opiekuna powinno skłonić do umówienia wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nefrologa. Specjalista, po przeprowadzeniu wywiadu i licznych badań będzie w stanie zdiagnozować schorzenie, a także ułożyć plan leczenia, w którego skład zwykle wchodzi zmiana nawyków żywieniowych oraz leczenia farmakologicznego.
Dieta w niewydolności nerek u osób starszych - jak zmienić styl żywienia seniora?
Leczenie farmakologiczne niewydolności nerek u osób starszych z pewnością doprowadzi do zatrzymania schorzenia i poprawi ogólną kondycję organizmu seniora. Poza przyjmowanymi przez osobę starszą lekami opiekun powinien zadbać o codzienne menu seniora, które będzie wspierało proces leczeni choroby.
Najważniejszym zaleceniem dietetycznym dla osób starszych, zmagających się z niewydolnością nerek jest ograniczenie fosforu w diecie. Oznacza to, że w codziennym menu nie może pojawić się chleb razowy, orzechy włoskie oraz migdały, a także wykluczone powinny zostać suche rośliny strączkowe, płatki owsiane i żółte sery. Najważniejszym czynnikiem jest zadbanie o właściwe, intensywne nawodnienie ustroju osoby starszej poprzez przyjmowanie dwóch litrów płynów w ciągu dnia, a także herbat ziołowych i kawy zbożowej. Układając jadłospis należy uwzględnić w nim lekkostrawne dania, które nie będą przyprawiane dużą ilością soli. Mięsa oraz warzywa powinny zostać poddawane delikatnym obróbkom termicznym, najlepiej gotowaniem na parze oraz pieczeniu.
Kolaboracja leczenia farmakologicznego oraz zmiana diety jest niezwykle istotna podczas walki niewydolnością nerek u osób starszych. To podstępna choroba, która w początkowej fazie daje jedynie niewielkie objawy, dlatego uważność podczas sprawowania pieczy nad osobą starszą jest niezwykle ważną cechą.