Niechęć osoby starszej do przyjmowania leków
Praktycznie każdy senior przyjmuje jakieś leki. Niekiedy są to jedynie witaminy i suplementy diety, które mają za zadanie uzupełnić niedobory w diecie, innym razem to specjalistyczne leki na konkretne choroby, łagodzące objawy bądź też będące niezbędnymi do wyleczenia z poważnego schorzenia. Nie zawsze osoby starsze wykazują chęć do przyjmowania leków, bardzo często brak kontroli opiekuna powoduje, że są one ukrywane w szufladach, pod materacem łóżka lub wyrzucane do umywalki.
Niechęć osób starszych do leczenia jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Kluczowe jest rozpoznanie, z którym w tym przypadku mamy do czynienia, co pozwoli nam z większą skutecznością podawać choremu leki.
Trudności z przełykaniem
Chory nie zawsze nie chce przyjmować leków, niekiedy nie pozwala mu na to jego stan zdrowia jamy ustnej i układu pokarmowego. Seniorzy często cierpią na problemy z przełykaniem, dlatego potrawy, które spożywają, są rozdrabniane, a produkty powinny być miękkie. W przypadku leków również pojawia się problem. Tabletki nie zawsze są małe, ich wielkość często uniemożliwia ich połknięcie. Jeżeli jest tak również u Twojego podopiecznego, skonsultuj się z lekarzem w celu zmiany formy leków. Możliwe, że istnieje ich odpowiednik w postaci kropel.
Bunt i obawy chorego
Choroba dla nikogo nie jest przyjemnym zjawiskiem. Osoby starsze jednak znacznie gorzej znoszą świadomość, że są chore i potrzebują pomocy. Odmowa zażywania leków jest w ich przypadku oznaką buntu. W ten sposób mają pozorną świadomość, że są zdrowe. Co więcej, przekonanie, że bez leków również mogą funkcjonować, pozwala im twierdzić, że mogą tak postępować. Nie zdają sobie jednak sprawy, że ich stan zdrowia się pogarsza.
Inną przyczyną są obawy przed skutkami ubocznymi. Chory nie przyjmuje leków, ponieważ towarzyszy mu strach, że po ich zażyciu wystąpią niepożądane objawy. Zarówno w przypadku buntu, jak też obaw przed skutkami ubocznymi, należy porozmawiać szczerze z podopiecznym. Szczera rozmowa pozwoli Ci zrozumieć jego postępowanie i będzie jednocześnie dla Ciebie szansą wytłumaczenia, dlaczego leczenie jest dla niego ważne.
Przyjmowanie leków, a demencja
Niechęć do zażywania leków często występuje u osób z demencją. Nie są one w pełni świadome, jak też zapominają, dlaczego muszą przyjmować leki. To trudna sytuacja, która wymaga wsparcia lekarza. To on pomoże Ci rozwiązać Twój problem oraz udzieli kilka wskazówek, jak podawać leki choremu.