Jaka powinna być temperatura w pokoju seniora?
Odpowiednia temperatura w domu to podstawa nie tylko zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania. Ma oba bowiem kluczowe znaczenie dla samopoczucia, a o tym jak jest ono ważne z pewnością wie każda opiekunka osoby starszej. Jeśli senior często jest w złym nastroju, winę za ten stan rzeczy może ponosić zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura. Ale jak dobrać tę odpowiednią? W końcu jedni przy 20 stopniach zakładają grube swetry (koniecznie z naturalnych tkanin!), a jeszcze inni paradują po domu w krótkich spodenkach. Lektura tego artykułu z pewnością pomoże Ci rozwiać przynajmniej część wątpliwości!
Garść teorii, czy jaka powinna być temperatura w pokoju
Na etykietach produktów często można znaleźć informację, że należy je przechowywać w temperaturze pokojowej. Producenci zazwyczaj mają na myśli poziom od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jest to również optymalna temperatura dla człowieka i to właśnie w tym przedziale warto ją utrzymywać w całym mieszkaniu. Nie można jednak zignorować faktu, że mimo wszystko powinna się ona różnić pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Jak to wygląda w teorii?
- Ok. 18°C - jest to optymalna temperatura w sypialni, czyli pokoju, w którym senior będzie spał. Powinna być ona nieco niższa niż w pozostałych pomieszczeniach, ponieważ w wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się w odpowiedni sposób. Dzieje się tak, ponieważ oddech staje się zbyt płytki, aby zaspokoić wszystkie potrzeby organizmu. Może to skutkować złym nastrojem kolejnego dnia, a także poważnymi chorobami w przyszłości.
- Ok. 19°C - taka temperatura będzie optymalna w kuchni i połączonej z nią jadalni. Wciąż nie jest ona zbyt wysoka, ponieważ piekarnik oraz kuchenka regularnie ogrzewają pomieszczenie. W rzeczywistości więc kilkukrotnie w ciągu dnia termometr może wskazywać wyższe parametry.
- Ok. 20°C - tyle stopni potrzeba w salonie lub pokoju dziennym, w którym senior spędza dużo czasu. Taka temperatura sprzyja relaksacji, a większość osób czuje się w niej komfortowo. Jednocześnie nie zaburza funkcjonowania organizmu.
Oczywiście nie podlega wątpliwości, że temperaturę należy dostosować do pory roku. Z tego względu w lecie możemy sobie pozwolić na ustawienie nieco niższej temperatury, ponieważ promienie słoneczne codziennie dogrzewają mieszkanie. W zimie natomiast konieczne będzie mocniejsze ogrzewanie pomieszczeń.
Teoria nie zawsze równa się praktyce, czyli kilka słów o wyjątkach
Choć teoria sprawdza się w przypadku większości osób, to nie da się ukryć, że nie brakuje wyjątków. A tych w przypadku seniorów nie brakuje. Dla ludzi w podeszłym wieku niskie temperatury mogą być bowiem nieco uciążliwe. Część z nich potrafi funkcjonować tylko w temperaturach, które zalecane są noworodkom, czyli ok. 21 stopni. W przypadku łazienki mogą one sięgać nawet 25 stopni. Dzieje się tak przez słabsze krążenie, z którym boryka się większość seniorów. Jest ono jednak szczególnie uciążliwe dla osób z następującymi schorzeniami:
- niewydolność serca;
- choroba niedokrwienna;
- wady zastawek;
- inne choroby serca.
Opiekując się seniorem, warto dokładnie zapoznać się z jego stanem zdrowia, aby móc odpowiednio dobrać temperaturę w jego pokoju. Niemniej jednak więcej niż 21 stopni powinno być ostatecznością. Powyżej tej temperatury wysychają bowiem śluzówki dróg oddechowych, które są naturalnym mechanizmem obronnym przed wirusami i bakteriami. Senior pozbawiony takiej bariery będzie bardziej narażony na zachorowanie. Zbyt wysoka temperatura obniża także koncentrację, powoduje osłabienie i zmęczenie, a także wzmacnia uczucie rozdrażnienia. Zarówno więc w interesie opiekunki, jak i seniora, powinno być dobranie odpowiedniego poziomu ogrzewania pokoi.
Komunikacja - klucz do porozumienia
Nawet najbardziej zaawansowana wiedza o regułach i wyjątkach nie pomoże tam, gdzie zabraknie odpowiedniej komunikacji. Z tego powodu jeszcze przed podjęciem opieki warto dokładnie zapoznać się z preferencjami seniora oraz chorobami, z którymi musi mierzyć się na co dzień. Świetnym pomysłem będzie także przeprowadzenie rozmowy z samym zainteresowanym. Dzięki temu będzie on mógł przedstawić swoje gusta, na których bazie uda się wypracować satysfakcjonujące porozumienie.
Jak zachować się w sytuacji, w której temperatura w pokoju seniora zdecydowanie przewyższa normy? Zdecydowanie nie można zmieniać jej bez konsultacji. Po pierwsze nagła zmiana może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a po drugie robienie sobie wroga już od pierwszych dni pracy nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepszym jest natomiast rozmowa, w której opiekunka wyjaśni zalety niższej temperatury oraz zagrożenia wynikające z tej wysokiej. Jeśli uda się wypracować nić porozumienia z seniorem, wówczas można zacząć stopniowo zmniejszać temperaturę. Ważne jest jednak to, aby nie robić tego skokowo. Jeden stopień Celsjusza na tydzień zdecydowanie wystarczy. Taka taktyka nie tylko pozwoli w odpowiedni sposób zadbać o seniora, ale pokaże profesjonalizm i dobre zamiary opiekunki, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.