Jak skutecznie nauczyć się niemieckiego?
Znajomość języka obcego to w przypadku opiekunki osób starszych niezbędna umiejętność. Fakt, iż potrafimy zrozumieć podopiecznego nie tylko wpływa na możliwość sprawowania nad nim właściwej opieki, ale także uprzyjemnia codzienne kontakty.
Wiele osób przyznaje jednak, że opanowanie języka obcego nie jest prostym zadaniem ze względu na zawiłości gramatyczne lub trudności z zapamiętaniem słówek. Mimo iż znanych jest wiele metod na skuteczne opanowanie obcej mowy, nie zawsze potrafimy wykorzystać je w pełni, natomiast fakt, że niekiedy porady te wykluczają się nawzajem sprawia, że uczący się zostają zdani sami na siebie.
Systematyczność to podstawa
Kluczem do opanowania języka obcego, na przykład niemieckiego, jest systematyczna nauka. Nie da się ukryć, że podobnie jak w przypadku innych czynności, których wykonywania musimy się nauczyć, ciągłe powtarzanie odgrywa bardzo ważną rolę. Niepowtarzanie i nieużywanie słówek lub konstrukcji gramatycznych i wyrażeń powoduje to, że w szybkim tempie je zapominamy. Z tego też powodu istotne jest ich odświeżanie. W tym celu można korzystać chociażby z podręczników, stron internetowych, fiszek lub nawet programów telewizyjnych o interesującej nas tematyce po to, aby pozostawać nieustannie w kontakcie z językiem. Alternatywą jest także obracanie się w środowisku osób mówiących po niemiecku oraz nieustanne ćwiczenie, przykładowo w ramach tandemów językowych.
Warto pamiętać, że systematyczność to również nawyk uczenia się. O wiele większe korzyści przyniesie nam codzienne opanowanie kilku zwrotów, niż nauczenie się większej liczby słówek raz w miesiącu. Dzieje się tak, ponieważ nauka mniejszych list ze słownictwem przebiega znacznie szybciej i jest o wiele bardziej efektywna.
Ćwicz różne umiejętności
Posługiwanie się językiem obcym nigdy nie oznacza wykonywania czynności powiązanych tylko i wyłącznie z jedną umiejętnością, na przykład mówieniem. Jest to raczej wypadkowa kompetencji w zakresie czytania, pisania, mówienia oraz słuchania. Oznacza to, że uczenie się języka powinno być zróżnicowane właśnie w taki sposób. Warto zatem postawić na kursy lub techniki, które taką różnorodność rzeczywiście zapewnią, zwłaszcza, że praca z pomocą takiej metody szybko daje efekty.
Znajdź partnera do rozmowy
Wśród uczących się języka niemieckiego panuje przekonanie, iż swobodna komunikacja jest trudna. Z tego powodu uczniowie zazwyczaj unikają konwersacji. Zdecydowanie prościej jest im wypowiedzieć się na piśmie, ewentualnie przetłumaczyć zasłyszany fragment tekstu na swój język ojczysty. Nie da się ukryć, że mówienie w obcym języku może być problematyczne ze względu na to, iż niemal w momencie mówienia trzeba decydować o doborze słownictwa, struktur gramatycznych oraz rejestru. Jednak podobnie jak w przypadku innych umiejętności również tę można wyćwiczyć. Wystarczy jedynie znaleźć kompana do rozmowy i umówić się na konwersację w języku, którego właśnie się uczymy.