Jak się opiekować osobą starszą? Praktyczne porady.
Opieka nad osobą starszą jest zajęciem wymagającym odpowiednich umiejętności, także cierpliwości oraz wyrozumiałości. W tym wypadku trzeba dopasować swój tryb dnia do potrzeb oraz wymagań podopiecznego. Dużo zależy od stanu zdrowia seniora, jednak należy pamiętać, że oprócz dbania o jego higienę i komfort fizyczny, bardzo ważna jest także umiejętność rozmawiania oraz słuchania.
Higiena osobista seniora
Podstawowym zadaniem opiekuna osoby starszej jest zapewnienie jej odpowiedniej higieny osobistej, która poprawi jej komfort życia. Niekiedy niechęć do wykonywania czynności higienicznych przez osobę starszą jest spowodowana zwykłym skrępowaniem. Pamiętajmy, aby starać się przezwyciężyć w niej poczucie wstydu. Dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie stałego harmonogramu czynności higienicznych. Do obowiązków opiekuna nie należy wykonywanie czynności medycznych, takie rzeczy jak podawanie zastrzyków czy zmiana opatrunków, należy pozostawić służbom medycznym.
Dobre nawyki żywieniowe
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dieta decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Jeżeli mamy wpływ na sposób żywienia seniora, warto postarać się, aby miał dostęp do świeżych owoców i warzyw, przygotowywane posiłki powinny być zdrowe, bogate w witaminy i minerały. Dzięki temu także opiekun może zmienić złe nawyki żywieniowe na zdrowsze, korzyści będą obopólne.
Dbaj o swój kręgosłup
Opiekunowie zajmujące się osobami starszymi, bardzo często zapominają o swoim zdrowiu, a przecież, aby pracować, trzeba mieć siłę oraz dobrą kondycję. Choroba przeciążeniowa kręgosłupa to dolegliwość, która dotyka bardzo wielu opiekunów zajmujących się seniorami.
Oczywiście bóle kręgosłupa nie są spowodowane wyłącznie dźwiganiem i podnoszeniem podopiecznych, jednak w ten sposób najłatwiej nabawić się kontuzji. To, dlatego takich czynności nie należy wykonywać w pojedynkę. Gdy podopieczny upadł i akurat nie ma w pobliżu nikogo, kto mógłby nam pomóc, trzeba wiedzieć, jak chwycić seniora, aby nie narazić się na kontuzję - chorego chwytamy pod barki w przysiadzie, następnie przyciskamy go do tułowia i zaczynamy się prostować korzystając z siły mięśni nóg, dopiero wtedy można podjąć próbę przeniesienia go na łóżko.
Zaufanie i szacunek
Niezwykle ważną rzeczą w pracy opiekuna jest zaufanie oraz wzajemny szacunek. Wiele osób popełnia błąd, traktując seniora, jak dziecko, pamiętajmy, że to dorosła osoba, która ma swoje zdanie oraz swoje potrzeby. Ważne jest to, aby podopieczny wiedział, że może polegać na swoim opiekunie niezależnie od sytuacji.
Budowanie więzi i zaufania nie jest łatwe, jednak warto zadbać o to, aby dobrze czuć się w swoim towarzystwie, między innymi dlatego umiejętność swobodnego komunikowania się w języku obcym jest tak istotna.