Ile trwa ostatni etap choroby Alzheimera?
Choroba Alzheimera , szczególnie w ostatnim swoim stadium jest niezwykle ciężka zarówno dla samego chorego, jak i jego otoczenia. Każdy etap tej choroby wymaga innego postępowania. Jak można opiekować się osobą z zaawansowanym stadium choroby Alzheimera?
Czym jest choroba Alzheimera
Alzheimer to choroba, która prowadzi do zaniku struktur mózgowych. W ich wyniku pojawiają się zaburzenia w łączności między komórkami nerwowymi, które uwidaczniają się przez utratę funkcji poznawczych. U chorych coraz bardziej szwankuje pamięć, umiejętność przyswajania nowych informacji oraz orientacja wzrokowo-przestrzenna.
W wyniku stałego postępu choroby, chory przestaje być samodzielny, w większości wypadków wymaga stałej opieki. Diagnozę Alzheimera chory otrzymuje najczęściej po 65. roku życia. Warto pamiętać, że pierwsze zmiany w mózgu i symptomy świadczące o początkach choroby pojawiają się znacznie wcześniej.
Najważniejsze etapy choroby Alzheimera
Na samym początku choroba Alzheimera nie daje objawów, w sposób niewidoczny niszczy system nerwowy. Pierwszymi zauważalnymi objawami są zaburzenia pamięci świeżej, powtarzanie opowiadanych historii i problemy z przypomnieniem sobie znaczenia słów.
W wyniku postępów choroby następuje pogorszenie funkcji poznawczych. Chory nie rozpoznaje miejsc i osób. Często nie poznaje najbliższej rodziny, domowników ani nawet samego siebie. Chorobie towarzyszą zaburzenia nastroju, przede wszystkim objawy lękowe, drażliwość, czasem agresja, pobudzenie, a nawet urojenia.
Wczesne stadium choroby może trwać nawet 20 lat. Stadium średnio zaawansowane trwa od dwóch do 10 lat. Z kolei stadium końcowe choroby Alzheimera trwa od 1 do 5 lat. Postępowanie choroby Alzheimera jest nieuniknione. U części chorych przebiega szybciej, u innych wolniej. Rokowania są tym bardziej obiecujące im wcześniej zapadnie diagnoza. Niemniej, z czasem uszkodzeniu ulegają kolejne obszary mózgu. Prowadzi to do pogłębiających się zaburzeń w funkcjonowaniu, a chory wymaga stałej, specjalistycznej opieki.
Jak rozpoznać ostatni etap choroby Alzheimera
W ostatnim stadium choroby Alzheimera następują głębokie i bardzo głębokie zaburzenia poznawcze. Chory staje się w pełni uzależniony od opiekuna – wymaga całodobowej opieki. Niezbędna jest mu pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Coraz wyraźniej widać utratę orientacji w bieżących wydarzeniach. Charakterystyczne jest mylenie czasu: począwszy od dni tygodnia, przez pory roku, czy lata kalendarzowe. Choremu mylą się osoby, wydarzenia, nie zapamiętuje bieżących informacji.
W tym czasie może dochodzić do poważnych zmian osobowości. Stosunkowo często można zaobserwować u chorych apatię i agresję. Często pojawiają się zachowania, które nie miały dotąd miejsca. Chorobie mogą towarzyszyć także urojenia. Stan chorego nadal się pogarsza aż dochodzi do późnej fazy otępiennej – ostatniego etapu choroby Alzheimera.
Bardzo głębokie zaburzenia poznawcze prowadzą do utraty zdolności komunikowania się. Począwszy od zapominania słów i ich znaczenia, po całkowity zanik umiejętności mówienia. Część chorych do ostatnich dni posługuje się kilkoma słowami, a część jest w stanie wydawać jedynie nieartykułowane dźwięki. Na tym etapie chory nie rozumie też co się do niego mówi.
Degradacja funkcjonowania organizmu objawia się także pogłębiającymi się trudnościami w poruszaniu się. Tym samym choremu niezbędna jest pomoc w codziennym funkcjonowaniu, przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, myciu się i jedzeniu. Należy podkreślić, że skutki choroby Alzheimera są nieodwracalne. Nie ma też skutecznego leku mogącego całkowicie zatrzymać postęp choroby. Jedynce co można robić to starać się spowolnić skutki i zniszczenia jakie choroba czyni w organizmie.
Jak postępować z osobą w ostatnim etapie choroby Alzheimera
Chory w ostatniej fazie choroby Alzheimera nie rozpoznaje otoczenia, często nie wie kim jest. Ma problemy z poruszaniem się i traci możliwość komunikowania się z otoczeniem. To bardzo trudny czas zarówno dla chorego jak i dla rodziny osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera. Warto podkreślić, że bliscy osób chorych są narażeni na ogromny stres, co bardzo często odbija się na ich zdrowiu.
Pomimo tego, że chory nie może się poruszać, mówić, a często nawet uśmiechnąć się warto otoczyć go troską i opieką, która doda otuchy także jego najbliższym. W tej fazie opieka polega najczęściej na właściwej pielęgnacji chorego i leczeniu paliatywnym. Terminalny etap choroby Alzheimera jest jednocześnie ostatnim etapem życia pacjenta.
Bardzo często opieka nad chorym w ostatniej fazie choroby Alzheimera to zapewnienie mu komfortu i uwolnienie od bólu, przykrych dolegliwości i niepokojów. Na tym etapie warto skupić się na kwestiach związanych z higieną: częstych zmianach pozycji, kąpielach i higienie jamy ustnej – niepozorna suchość w ustach może być bardzo nieprzyjemna dla pacjentów. Do pielęgnacji pacjentów leżących należy włączyć także profilaktykę i leczenie ewentualnych odleżyn.
Opieka nad pacjentami w ostatniej fazie ciężkiej choroby to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Troskliwa pielęgnacja i łagodzenie objawów choroby zapewnia ulgę w cierpieniu nie tylko chorym, ale i ich bliskim.