Higiena osób starszych

Problem z utrzymaniem higieny u osób starszych pojawia się bardzo często. Pomoc ze strony opiekuna w codziennej pielęgnacji jest wpisana w jego obowiązki, których musi mieć świadomość, zanim jeszcze rozpocznie współpracę ze swoim podopiecznym. Wymaga to od niego zarówno wiedzy i umiejętności, jak również odpowiedzialności, cierpliwości i zrozumienia. Osoba starsza może ze względu na choroby oraz dolegliwości wymagać wzmożonej pielęgnacji, dlatego też warto wiedzieć, jak właściwie jej pomóc.

Pielęgnacja całego ciała

Opiekun musi być przygotowany na konieczność pomocy seniorowi przy jego porannej i wieczornej toalecie. To, jak bardzo będzie jej potrzebował, zależy od jego stanu fizycznego, ale i psychicznego.

Ciało powinno być myte dwa razy w ciągu dobry, czyli rano i wieczorem. Zdarza się jednak, że czynności z tym związane należy wykonywać częściej, dotyczy to osób starszych w bardziej zaawansowanym stadium chorób. Warto pamiętać, że szczególnie na początku współpracy z podopiecznym trzeba wykazać się bardzo dużą delikatnością. Musimy uzyskać zgodę na wykonywanie poszczególnych czynności oraz informować o nich seniora. Powinno się zadbać o jego bezpieczeństwo, winien czuć się dobrze i nie może być skrępowany. Jeżeli stan zdrowia osoby starszej nie pozwala na jego mycie w łazience, należy pamiętać, że odsłaniamy zawsze tylko te części ciała, które w danym momencie myjemy. To nie tylko ma wpływ na komfort seniora, ale również zapobiega wyziębieniu ciała.

Higiena okolic intymnych

Najbardziej krępujące zarówno dla podopiecznego, jak też dla opiekuna, jest pielęgnacja okolic intymnych osoby starszej. Szczególnie mniej doświadczeni opiekunowie bardzo obawiają się takiej sytuacji, jednak trzeba być przygotowanym na to, że wraz z codziennym myciem twarzy, klatki piersiowej i ciała, będziemy musieli zadbać o higienę okolic intymnych podopiecznego.

Jest to miejsce najbardziej podatne na infekcje, co sprawia, że trzeba zatroszczyć się o częstą i odpowiednią jego pielęgnację. Najczęściej naszej pomocy potrzebuje senior, który jest ograniczony ruchowo, nie może samodzielnie podnieść się z łóżka, nie chodzi i tym samym nie jest w stanie sam zadbać o swoją higienę. Pamiętaj o stosowaniu prześcieradeł jednorazowego użytku, do mycia stosuje tylko wodę, a także delikatne kosmetyki pielęgnujące przeznaczone do higieny intymnej.

Czuć się pięknie w każdym wieku

To jak wyglądamy warunkuje w znaczącym stopniu nasze samopoczucie. Zarówno kobiety, jak też mężczyźni nawet w podeszłym wieku chcą czuć się dobrze, a nawet podobać innym.

Skóra wraz z wiekiem starzeje się, pojawiają się zmarszczki, traci swoją sprężystość i elastyczność. Często przybiera szarawy kolor i przesusza się. Zaproponuj swojemu podopiecznemu pomoc w wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które pomogą przywrócić jego skórze lepszą kondycję. Udziel mu kilku wskazówek, jak należy dbać o skórę twarzy, że trzeba ją oczyszczać, nawilżać i odżywiać.

Pielęgnacja skóry jest ważna nie tylko ze względu na aspekty estetyczne. Bardzo często jest ona wyjątkowo podrażniona, a nawet występują stany chorobowe, jak np. odleżyny. Rany trudno się goją, skóra jest znacznie wrażliwsza. Wymaga on delikatnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich maści i kremów, które łagodzą podrażnienia i pomagają pozbyć się infekcji.