Gotowanie dla seniora - co powinnaś wiedzieć, pracując jako opiekunka.

Praca opiekunki osób starszych nie należy do najłatwiejszych czynności. Często do jej obowiązków należy również przygotowywanie posiłków dla seniora. Jest to ważna część opieki i nie należy jej się bać. Kluczem do sukcesu jest gotowanie zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Jeśli pracujesz jako opiekunka w Niemczech lub planujesz podjąć się takiej pracy to ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego o tym, co gotować dla swoich podopiecznych, jak powinny wyglądać posiłki dla starszych osób oraz jak dopasować dietę do stanu seniora.

Gotowanie w Niemczech - czym wyróżnia się kuchnia niemiecka?

Nie musisz obawiać się kuchni niemieckiej, ponieważ wiele przepisów jest inspirowanych recepturami znanymi również w naszym kraju. W kuchni naszych zachodnich sąsiadów króluje mięso w różnych postaciach. Często serwowane są kiełbaski, pieczeń lub gulasz. Gotowanie dla niemieckich seniorów skupia się przeważnie na daniach jednogarnkowych, które są łatwe w przygotowaniu i starczają na dłużej. Głównym dodatkiem do dań z mięsem są ziemniaki. Spotkać je można również w formie zapiekanki z dodatkiem warzyw czy dobrze znanych u nas placków ziemniaczanych. Charakterystycznymi potrawami są kluski serowe, knedle, sałatka ziemniaczana czy pasztet z wątroby. Gotując w Niemczech musisz wiedzieć o tym, że zupy jada się tam z reguły w soboty i są to raczej kremy lub gęste buliony.

Od czego zacząć naukę gotowania dla seniora w Niemczech?

Zacznij od pytań! Na początku współpracy dobrze jest zapoznać się ze zwyczajami jakie panują w domu seniora. W tym celu możesz porozmawiać z samy podopiecznym lub jego rodziną. Kluczowe jest poznanie preferencji, przyzwyczajeń i smaków jakie królują u naszego seniora. Wielu z nich zna i lubi polską kuchnię, w takim przypadku będziesz mogła śmiało przygotować danie, które doskonale znasz ze swojego rodzinnego domu. Zanim przystąpisz do gotowania, musisz dowiedzieć się o wszelkich zaleceniach lekarskich odnośnie diety. Seniorzy często chorują na schorzenia, które ograniczają ich dowolność w wyborze tego co mogą jeść. Zdarzają się również sytuacje, w których nasz podopieczny musi przejść jakiś zabieg medyczny i jego dieta w okresie rekonwalescencji musi być odpowiednio skomponowana.

Jak wygląda przykładowe menu dla seniora?

Nasz podopieczny powinien zjadać około 4 lub 5 niedużych posiłków dziennie. Powinny być odpowiednio skomponowane, nie można zapominać o odpowiedniej ilości owoców i warzyw w diecie seniora. Zapewni to porcję witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Pamiętaj o tym, aby Twój podopieczny być nawodniony i spożywał odpowiednią ilość płynów. Osoby starsze często mają tendencję do picia małych ilości wody czy do zapominania picia w ogóle. Senior powinien wypijać dziennie od 1,5 do 2 litrów napojów dziennie. Seniorzy w Niemczech często wybierają na śniadanie pieczywo. Możesz podawać je w towarzystwie słodkich dodatków takich jak dżem czy marmolada. W opcji na słono, śmiało możesz je podać z kiełbaskami. Główne danie z reguły jest jednogarnkowe. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj bigos, fasolka po bretońsku lub uwielbiany przez Niemców gulasz, który tak naprawdę jest gęstą i pożywną zupą. Seniorzy chętnie jedzą różnego rodzaju zapiekanki z makaronem czy ziemniakami. Gotując zupy, postaw raczej na gęste kremy z dyni, cukinii lub kalafiora dodając do nich małe, mięsne klopsiki. W Niemczech najbardziej popularna jest znana również u nas zupa cebulowa. Aby podopieczny nasycił się obiadem, możesz do zupy przygotować jakiś dodatek, na przykład naleśniki. Często do dań z mięsem podawane są ziemniaki w różnych formach. Rzadziej spotyka się surówki czy warzywa. Jeśli senior i jego zdrowie na to pozwalają, możesz od czasu do czasu przygotować jakieś danie z kuchni polskiej, które zna i preferuje Twój podopieczny. W przypadku gdy osoba, którą się opiekujesz musi spożywać posiłki łatwe do pogryzienia, możesz przygotować różnego rodzaju galaretki z mięs czy owoców, pulpety, kasze, twaróg a także produkty z jaj.

Słodkości w diecie seniora.

Ważne, żeby przygotowywane przez Ciebie posiłki były bogate w składki odżywcze, zdrowe i lekkostrawne. Jednak w diecie nie może zabraknąć również słodyczy, które są przyjemnością dla starszych osób. Oczywiście musisz mieć na uwadze stan zdrowia seniora, ponieważ wiele osób w podeszłym wieku boryka się z cukrzycą. Typowym słodkim przysmakiem w Niemczech jest apfelstrudel, czyli strudel jabłkowy, który najlepiej smakuje podany z lodami lub polewą czekoladową. Śmiało możesz przygotować kisiel na bazie czerwonych owoców lub ciasto drożdżowe z nadzieniem budyniowym polane miodem. Często spotykanym deserem w Niemczech jest donauwelle, czyli placek składający się z dwukolorowego ciasta, kremu budyniowego, wiśni oraz czekolady.

Gotowanie dla seniora to głównie dbanie o to, aby posiłki były pełnowartościowe. Ma to ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie podopiecznego. Jeśli nie ogranicza Cię żadna rygorystyczna dieta lub zalecenia co do żywienia seniora to masz świetną okazję do pokazania swojego wachlarzu umiejętności. Zadbaj o to, aby posiłki przez Ciebie komponowane nie były tłuste, zawierały różnego rodzaju warzywa oraz ryby. Pamiętaj, że seniorzy powinni mieć zdrową i zbilansowaną dietę.