Dieta osób starszych
Starzenie się organizmu jest zawsze związane ze zmianami, jakie w nim zachodzą. Tym samym konieczne jest dostosowanie diety do jego bieżących potrzeb, które różnią się od tych, jakie były kilkanaście czy kilka lat temu. Opiekun musi zatem odpowiednio poznać swojego podopiecznego, a także zaznajomić się z podstawowymi zasadami żywienia osoby starszej, która niekiedy na skutek choroby ma wzmożone zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze, niektórych pokarmów nie może jeść, a inne powinna ograniczyć.
Zmiany w organizmie, a dieta seniora
Aby lepiej zrozumieć potrzeby żywieniowe swojego podopiecznego, a także często występującą niechęć do jedzenia, należy poznać zmiany zachodzące w organizmie, które wpływają na konieczność skomponowania nowej diety.
Starzenie się organizmu powoduje, iż gruczoły produkują mniejszą ilość śliny, czego efektem jest suchość w ustach oraz zmniejszony apetyt. Osoby starsze znacznie gorzej odczuwają smak, co z kolei wywołane jest pogorszeniem się zmysłu węchu. Bardzo duże znaczenie ma również utrata zębów, ewentualne ubytki i obecność protezy, a także słabszy wzrok i słuch, te czynniki przyczyniają się do braku przyjemności z jedzenia oraz pojawienia się dyskomfortu podczas spożywania posiłków. Sam proces trawienia również jest spowolniony, metabolizm zwalnia oraz zostaje zaburzona tolerancja glukozy.
Podstawowe zasady diety u osób starszych
Seniora bardzo często trzeba motywować i zachęcać do jedzenia. Brak apetytu, wywołany zmianami zachodzącymi w organizmie, wywołuje niechęć do posiłków. Ważna jest zatem różnorodność i sposób podania potraw. Należy również pamiętać o zwiększeniu proporcji składników odżywczych do energii. Bardzo istotną rolę w diecie seniora odgrywają chude wędliny, produkty zbożowe, drób i produkty z odtłuszczonego mleka. Źródłem witamin i błonnika są oczywiście warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku wciągu dnia. Najlepiej podawać je w wersji surowej, ponieważ jedynie takie zachowują wszystkie swoje cenne składniki odżywcze. Jeżeli jednak nasz podopieczny ze względu na słabe zęby, protezę lub ubytki w uzębieniu nie może pogryźć twardych produktów, można przyrządzić z nich sok, mus lub przecier.
Kolejną ważną zasadą przy odżywianiu osób starszych jest regularność spożywanych posiłków. Powinno ich być od 4 do 5, stosujemy zasadę „mniej, a częściej”. Ciężkostrawne dania smażone zamieniamy na te przyrządzane na parze, gotowane bądź ewentualnie pieczone.
Problemem u osób starszych jest niedobór witamin A, C, D, E, B6, B12 i kwasu foliowego. Powinno się zatem dostarczać je wraz z pożywieniem bądź po konsultacji z lekarzem uzupełniać ich niedobór odpowiednią suplementacją.