Czy Twój podopieczny cierpi na zespół poupadkowy?
Zespołem poupadkowym nazywamy lęk przed upadkiem, który może wynikać z doświadczeń z przeszłości bądź też występować bez żadnej konkretnej przyczyny. Rozpoznajemy go przede wszystkim po utracie pewności siebie przez osobę starszą, która nie potrafi właściwie ocenić swoich możliwości ruchowych. Jest bardzo ostrożna, unika aktywności fizycznej, ale też prostych codziennych czynności.
Częste upadki osób starszych
Osoby w starszym wieku nierzadko mają problemy z racjonalną oceną sytuacji, co prowadzi do podejmowania nieprzemyślanych lub niesłusznych decyzji. Są zdecydowani słabsi niż osoby młodsze, nie są na tyle silni, aby poradzić sobie niekiedy z nawet bardzo prostymi czynnościami domowymi. Efektem mogą być zatem upadki, które w najlepszym wypadku kończą się jedynie chwilowym strachem, nie dochodzi do żadnych urazów. Niekiedy jednak ze względu na słabe kości, może dojść do poważnych złamań bądź skręceń.
Wraz z wiekiem pojawiają się nierzadko zaburzenia równowagi, a zatem poruszanie się jest trudniejsze. Nie można również zlekceważyć problemów ze wzrokiem, osoba starsza może przykładowo nie zauważyć krzesła w kuchni czy też niewłaściwie ocenić odległość do schodów. Zwróć także uwagę na przyjmowane przez swojego podopiecznego leki. Niektóre z nich mają duży wpływ na sprawność psychiczną seniora, wywołują senność, otępienie i obniżenie ciśnienia krwi.
Otoczenie przyjazne seniorowi
Twój podopieczny powinien przede wszystkim w swoim domu czuć się bezpiecznie. To miejsce, które ma dla niego ogromne znaczenie, jest mu znane, zapewnia mu ciszę i spokój. Jeżeli dostrzegłeś u niego objawy zespołu poupadkowego lub też problemy w poruszaniu się, zadbaj o to, aby w pomieszczeniach nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty. Ukryj wszystkie kable, szafki i półki ustaw przy ścianie, zrezygnuj z małych, miękkich dywaników. Przyczyną częstych upadków są także wysokie progi, które powinno się usunąć z mieszkania osoby starszej. Ważne jest dobre oświetlenie każdego pomieszczenia, aby mogła ona odpowiednio ocenić to, co i gdzie znajduje się w pomieszczeniu.
Słabe kości i stawy powodują, iż nawet z pozoru mało niebezpieczny upadek może skutkować poważnymi obrażeniami. W takiej sytuacji wymagane jest leczenie i rehabilitacja. Ponadto upadek może być bardzo nieprzyjemnym wspomnieniem i wywołać zmiany w psychice osoby starszej. Brak poczucia bezpieczeństwa, utrata pewności siebie, lęk i depresja to tylko przykłady następstw domowych upadków.