Aktywność fizyczna w podeszłym wieku
Ćwiczenia ogólnorozwojowe stanowią jeden z ważniejszych czynników dobrego samopoczucia osób starszych. Aktywność fizyczna przyczynia się nie tylko do lepszej kondycji ogólnej ciała, ale także wpływa na samopoczucie seniorów.
Starzenie się organizmu nieodmiennie wiąże się z deficytami ruchowymi oraz chorobami. Na niektóre z nich pracujemy cały czas, chociażby prowadząc siedzący tryb życia lub spełniając zachcianki na niezdrowe jedzenie. Natomiast aktywność fizyczna jest jednym z tych czynników, które umożliwiają tak zwane pomyślne starzenie się.
Dlaczego ruch jest tak istotny?
Warto podkreślić, że większość seniorów prowadzi siedzący tryb życia. Nie jest to niestety właściwa postawa, bowiem wpływa ona nie tylko na osłabienie większości układów oraz funkcji w organizmie, szczególnie tych, które odpowiedzialne są za możliwość utrzymania samodzielności wykonywania czynności dnia codziennego. I tak na przykład upośledzenie układu krążenia, ale też oddechowego i ruchowego, negatywnie wpływa na ogólną wydolność organizmu, a co za tym idzie – seniorzy szybciej się męczą i nie są w stanie wykonać wielu czynności bez pomocy innych osób. Dochodzą do tego jeszcze zaburzenia gospodarki mineralnej, upośledzenie tolerancji glukozy oraz wiele innych zmian.
Należy również wskazać na wyniki ostatnich badań dotyczących powiązań siedzącego trybu życia z ogólną umieralnością. Jak wykazano, wraz ze wzrostem aktywności fizycznej spadł wskaźnik śmiertelności.
Aktywność fizyczna osób starszych
Ruch wpływa korzystnie na stan zdrowia seniorów pod warunkiem, że jest on odpowiednio dawkowany. Ćwiczenia stosowane są w profilaktyce i leczeniu chorób, które powiązane są z podeszłym wiekiem, chodzi tutaj przede wszystkim o chorobę wieńcową, otyłość, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę i cukrzycę. Oznacza to, że wraz ze zwiększeniem wysiłku fizycznego pojawiają się takie pozytywne efekty, jak zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę, poprawienie tolerancji glukozy. Ponadto częstsza aktywność fizyczna osób starszych wiąże się z większą odpornością na infekcje.
W jaki sposób dawkować ruch w podeszłym wieku? Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia regularnie, codziennie, przez 30-60 minut. Jest to czas jednorazowej aktywności. Istotne jest, aby ruch trwał przynajmniej 30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie uruchamiają się dobroczynne procesy organizmu, takie jak stymulacja układu ruchu i układu krążenia. Wraz z nimi pojawiają się korzystne zmiany w obrębie układów nerwowego i oddechowego. Umiarkowane ćwiczenia to także ubytek kalorii – około 150 kcal.
Podejmując się aktywności fizycznej, warto także pamiętać o odpowiednim tętnie. U osoby w wieku 70 lat wynosi ono 150 uderzeń serca na minutę, dlatego przydatne będą ćwiczenia rozciągające oraz wytrzymałościowe. W przypadku, kiedy na zwiększony wysiłek fizyczny decyduje się senior dodatkowo obarczony chorobami, najlepszym rozwiązaniem jest dobrać aktywność pod okiem specjalisty.